~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

Tüp Bebek Nasıl Yapılır – 2

Tekrar merhabalar…

Tüp bebek tedavisi ile ilgili yazımın ikinci bölümünü yazmaya başlamaya nihayet cesaret bulabildim. Dualarınız için çok teşekkür eder, Rabbimin sizlere daha iyisini ve hayırlısını vermesini niyaz ederim. Ancak bizim için tedavinin sonucu olumsuz oldu. Umutlar iki ay sonraya, Mayısta yapılacak denemeye kaldı.

nurtupu

Bu arada Sakinkafa’nın gücü kendisini gösterdi ve çok değerli Sağlık Bakanlığı yetkilileri çağrımıza cevap verdiler. Tabii ki bizleri yanıltmadılar ve tam bir Türkiye örneği göstererek dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yönetmeliğe imza attılar. Zaten bin bir türlü sıkıntıyla yapılan tedaviyi daha da zorlaştırarak 35 yaş altındaki ilk iki mikroenjeksiyonda transferde yerleştirilecek embriyo sayısını teke indirdiler. Bu nedenle bu yazımızda Sağlık Bakanlığı veya başka hiç bir kurum yetkilisine çağrıda bulunulmayacaktır. Alimallah mikroenjeksiyonu toptan yasaklayıverirler 😉

Birinci bölümde genel bir giriş yapmış, işin maddi kısmı ve temelini anlatmaya çalışmıştım. Bu bölümde tedavi kısmını anlatmaya çalışacağım.

 tup

Doktorla yapılan ilk görüşmeye menstruasyonun (adet döneminin) üçüncü günde gidilir. Bayanın kan değerleri ve ultroson verileri alınır. Erkeğin ise spermiogram analizi ve kan değerlerine bakılır. Sonuçlardan sonra tedavinin seyrine ilişkin bir yol haritası çizilir. Genel duruma göre uzun tedaviye alınacaksanız göbekten 15 gün yapılacak olan bir iğne yazılır ve bir sonraki mens dönemine kadar evinize gidersiniz. Erkekte ise spermiogram sonucuna göre TESE yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Eğer hızlı tedavi dediğimiz uygulama uygun görülürse çıkan kan değerleri ve ultroson verilerine göre Puregon iğnesine başlanır. Puregon bir kalem yardımıyla genelde göbekten yapılan deri altı iğnedir ve pahalıdır. İlaç masrafının büyük kısmını bu iğne oluşturmaktadır.

Bundan sonra günlük olarak sabah 08:00 gibi Tüp Bebek merkezine gelinir, kan verilir ve ultrason kontrolüne girilir. Öğleye kadar beklenilir. Öğleyin çıkan kan değerleriniz ve ultrason verilerinize göre ilaçlarda doz ayarlamaları yapılır. Burada özellikle belirtmeliyim ki sorun ister erkekte olsun ister kadında bu tedavinin tüm yükünü bayanlar çekmektedir. Erkeğin yapabileceği veya erkeğe yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sadece beklemek ve kağıt işlerini halletme görevini görür. 12 günlük bu kan ve ultrason değerleri ve ilaç kürünün ardından oluşan yumurtaların çapları 20 – 22 mm civarına geldiğinde çatlatma iğnesi denilen bir iğneyi saatli olarak vurulmanız istenir. Bu iğneyi yaptıktan 36 saat sonra yumurtalar çatlayacak ve döllenmeye uygun hale gelecektir. Yumurta toplama işlemi için bayan ameliyathaneye girerken erkekte “Örnek Verme Odası” denilen yeri ziyaret eder. Sperm verir. Eğer TESE işlemi yapılacaksa yumurta toplama işleminden önce erkek operasyona alınarak hafif bir işlemle dokudan sperm toplama işlemi yapılır.

Kadından toplanan yumurtalar ile erkekten alınan spermler labaratuvar ortamında embriyolog tarafından döllenir ve gelişmeye bırakılır. Bu aşamadan sonra yumurtaların gelişimine bağlı olarak yani 8′ e bölünmeleri beklenerek içlerinden en kaliteli olanlar seçilir ve diğerleri imha edilir. Yeni çıkan yönetmeliğe göre en fazla iki embriyo transfer edilebileceği için diğer embriyolar dondurularak diğer transferler için saklanılır.

Tabi bu arada yumurta toplama işlemini çok basit geçtiğimizi farkettim. Bahse konu işlem baya baya bir operasyondur. Epidural aneztezi ile belden aşağısı uyuşturularak yapılan operasyon sonrası çok sarsıcı olmaktadır. İyi bir dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız ancak ağrıdan buna bile fırsat bulamazsınız.

Transfer sonrası doktorlarımız iki gün dinlenmenin ardından normal hayata dönülebileceğini söymekteler ise de tüp bebek tedavisine gelenler bunu haklı olarak böyle değerlendirmezler ve hayatın normal akışını bırakıp evlerinde dinlenmeye çekilirler. Sadece ev içerisinde hafif gezintiler yapılabilir.

Ve aradan on iki gün geçer. En yakın sağlık kuruluşuna gidilip Beta HCG testi için kan verilir ve yapılan binbir dua ile sonuç beklenir. Eğer Beta HCG değeriniz yüksek gelmişse sevinç çığlıkları atılır, şükür namazları kılınır. Ama bizimki gibi sonuç negatifse her ne kadar istemesenizde, kendinizi hazırladığınıza inansanız, ilk denemeniz olmasada, daha önce bunu defalarca yaşamış olsanız da eve ve ailenize kasvet çöker, sinirler yükselir, ağlanır, ağlanır, ağlanır… Yine de şükretmeyi unutmamaya çalışmak en son aklınıza gelir. Ne de olsa her şeyin hayırlısı değil mi?

Allah yar ve yardımcınız olsun…

Saygılarımla.

Not: Yazının orjinali www.sakinkafa.com adresinde http://www.sakinkafa.com/tup-bebek-nasil-yapilir-2/ bağlantısında 16 Mart 2010 tarihinde yayınlanmıştır.

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Tüp Bebek Nasıl Yapılır – 2 için 1 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Hcg damla der ki:

    Geçenlerde bir şey ararken bu siteyi gördüm ve bir kaç sayfa bakındıktan sonra ayrıldım son zamanlarda bakıyorum da haftada hiç olmazsa 3-5 kere kendimi bu sitede buluyorum. Kaliteli ve kullanışlı makaleler emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederiz.