~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

Tüp Bebek Nasıl Yapılır – 1

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Neyse gelelim bu yazının kaleme alınma sebebine… Efendim biz 10 yıldır evli bir çift olarak her evli insan evladı gibi çocuğumuz olsun istiyoruz. Ancak Yüce Rabbimin bir imtihanı olsa gerek doğuştan oligospermim olması nedeniyle bunu doğal yollardan gerçekleştiremiyoruz. Bizde tıbbın ve SGK kurumunun bize sunduğu olanaklardan faydalanmak için üniversite hastanesine başvurduk.

Öncelikli olarak SGK nın sizi sunduğu o BÜYÜK ayrıcalıklardan faydalanabilmek için de bazı kurallar olduğunu İnfertilite (Tüp Bebek) Ünitesi sekreteri olan hanımefendiden öğrendik. Şöyle ki;

 

1- En az 3 yıldır evli olmak,

2- En az 5 yıl SGK ya prim yatırmış olmak,

3- Durumunuza (rahatsızlığınıza) göre daha önce iki defa aşılama yaptırmış olmak,

4- 24 yaşından büyük ve 42 yaşından küçük olmak,

Tüm bu şartları taşıyor iseniz yüce SGK kurumunun size sağladığı büyük indirimi hak ediyorsunuz demektir. Toplam işlem ücreti mikroenjeksiyon için muayene de dahil olmak üzere 3.500 TL. Yukarıdaki şartları taşıyorsanız işte büyük indirim geliyor ki bu da TAM 1.350 TL… Evet, evet … Yanlış okumadınız devletimiz işte bu kadar düşünceli ki böyle büyük bir indirim sağlıyor. Tabiki bir de ilaçlar var… Minimum 2.000 TL tutan ilaç masrafı için siz eczaneye katkı payı olarak %20 si olan 400,00 TL yerine yine SGK kurumunun verdiği o büyük İNDİRİMLE 560,00 TL ödüyorsunuz. Çünkü kullandığınız ilaçlar ithal olduğu için SGK sizden fark da talep ediyor. Birde reçete başına 12 TL Üniversite Hastanesi Katkı payını da unutmamak gerekiyor. Ama yine de Eczacıyla yapacağınız pazarlık sonucu cüzi de olsa bir indirim alabilirsiniz ki ben yaptığım pazarlık sonucu 500,00 TL ödedim.

Ha birde erkek hastalar içinde azospermi rahatsızlığı bulunanlar var ki bu meni içerisinde hiç sperm olmaması demektir ve ancak TESE isimli küçük bir operasyonla testislerin dokularından sperm elde edilir. Bu işlem için de sadece ve sadece 800,00 TL ödemeniz gerekiyor…

tupbebek

Bir devlet hastanesi için ücretlendirme kısmı bu kadar. Buna bir de şehir dışından geldiğiniz için akrabalarınızda dahi kalsanız günlük masraflarınızı da eklerseniz ortalama 4.000 TL civarında bir gideriniz var demektir. Allah (c.c.) devletimize zeval vermesin bir de son yapılan Sağlık Uygulama Tebliği değişiklikleri ile çalışanların şehir dışındaki hastanelere sevklerindeki harcırah ta kaldırıldığı için ek bir para umudunuz kalmıyor. Son olarak eğer ek ödeme alan bir kurumda çalışıyorsanız sevkli olduğunuz günler için ek ödemeniz de kesilecektir. Tabiki neden??? Hep devletimizin bizim iyiliğimizi düşünmesi, Anayasanın temel maddelerinden olan “SOSYAL” bir devlet olması nedeniyle… Yoksa sayın siyasiler ve bürokratların bize bir garezleri mi olsun??? Tamamen “SOSYAL” olmanın getirdiği sonuçlar bunlar….

Bu girişi son nokta olarak huzurlarınızda yönetiminde Aile Planlaması Genel Müdürlüğü gibi bir birimi bulunan Sayın Sağlık Bakanımıza bir çağrı yapmak istiyorum;

Sayın Bakan’ım ;

Planlama kelimesinin anlamına ilişkin Türk Dil Kurumu’na yapacağınız bir yazışma ile bu kelimenin sadece azaltma anlamı içermediğini göreceksinizdir. Neyse yazışma yapmak şimdi zor olur… Cevabı en azından bir ayda gelir, ben sizi bu sıkıntıdan kurtarayım.

Planlamak :

1. Planlamak işi. 2. Hükûmet tarafından ulaşılacak amaçları belirleyen, tarım, ulaşım, sanayi vb. kesimlerdeki artış ölçüsünü tespit eden ve uygulanması gerekli çareleri önceden gösteren ekonomik, sosyal programın belli süreler için hazırlanması işi.

Yani bu Genel Müdürlüğün görevinin sadece ve sadece insanları çocuk yapmaktan uzak tutmak olduğunun zannedildiğini biliyorum. Bu nedenle Sağlık Bakanlığının her yıl milyonlarca (eskisiyle trilyonlarca) lirayı Prezervatif, spiral, reklam gibi kalemlere harcadığını da tahmin ediyorum.  Hatta ve hatta eskiden Sağlık Ocaklarında, yeni uygulama ile Aile Hekimlerince 15 – 49 yaş arası Kadın Gözlem Fişinde ve Aile Tespit Fişlerinde sadece  korunma yöntemlerinin sorulduğunu ve sıkı sıkıya takip edildiğini, korunmayanların teşvik edildiğini de biliyorum.Ama bu devletin bir vatandaşı, primini düzenli olarak kaynağında ödeyen bir çalışanı olarak sormadan edemiyorum;Ey Yetkililer!!! Neden benim ve ailemin durumu ile ilgilenmiyorsunuz? Neden benim ailemi planlamıyorsunuz? Ailemin planlanması için sözcüğün anlamında olduğu üzere gerekli çareleri önceden göstermiyorsunuz? Ve Sayın Başbakan ;Her aile en az 3 (Üç) çocuk yapsın demek, gezilerinizde veya şahidi olduğunuz nikahlardaki yeni evli çiftlere en aç 3 tane demek çok kolay çünkü dilin kemiği yok… Evet Sayın Başbakanım…. Hadi ben 3 (Üç) çocuk istiyorum, Aile olmak istiyorum… Ücretler ve genel girişi bitirdik, inşallah bir sonrakinde ilk adımlardaki zorlukları anlatmaya çalışacağım…Saygılarımla.

Not : Bu yazı tarafımdan 28/02/2010 tarihinde www.sakinkafa.com adresinde yayımlanmıştır.

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir