~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

Tüp Bebek Nasıl Yapılır – 3

Son yazımda umutların Mayıs ayındaki tedaviye kaldığını yazmışım. Uzun bir aradan sonra yazacak derman ve vakti bulabildim.

Tedaviye Mayıs ayında başlamayı planlıyorduk ama Nisan ayındaki kontrolde doktorumuz birkaç hususu daha kontrol etmek isteyince  başlangıç Haziran ayına kaydı.

Özellikle “taşra” olarak tabir edilen biz Büyükşehirlerde yaşamayanların tedaviye gelirken bazı hususları netleştirmeleri gerekmekte. Bu hususlardan en zorlusu da yerleşim sorunudur. Ankara’da devam eden tedavimiz için daha önceki denemelerde eşimin kardeşlerinde kalmıştık. Sağolsunlar bizi rahat ettirmek için her türlü uğraştılar ancak Eryaman da oturmaları ve tedavimizin Gazi Tıp Fakültesinde olması nedeniyle ulaşım büyük bir sıkıntıydı.  Her gün sabah 8 de kan vermek için hastanede olmamız gerekiyor, bunun için ise Eryamandan 06:30 gibi otobüse binmek gerekiyordu. İki otobüs değiştirerek Gazi’ye ulaştığımızda ise zaten hırpalanmış olan bünyelerimiz daha da bir bezgin hale geliyordu.

bezginlik

Sırası gelmişken özellikle belirtmeliyim ki bu hususu ayrı bir yazıyla kayıt altına almayı planlıyorum. Bu tedavi sürecinde tıbbi olarak problem ister kadında olsun ister erkekte en büyük sıkıntıyı kadınlar çekmekte. Çünkü erkeğin yapacağı, yapabileceği hiçbir şey yok. Tek görevi yumurta toplama işleminin olduğu gün sperm vermek ya da eğer azospermi varsa TESE adı verilen minik cerrahi operasyonu geçirmek. Bunun haricinde tüm hormonlar kadına yükleniyor, tüm iğneleri kadın oluyor, her sabah kanı kadın veriyor, her gün vajinal ultrasona kadın giriyor… Velhasılı kelam kadın bu işin yükünü gerçekten çekiyor. Bir de üstüne uzun uzun otobüs yolculukları bünyeyi ve psikolojiyi gerçekten yıkıma uğratıyor.

İşte bu ve benzeri nedenlerle imkanı olanlar için Hastane yakınında bir otelde kalmak, misafirhane ayarlamak ya da eşyalı bir ev tutmak en ideali… Bu seçenekler içerisinde en ideali eşyalı bir ev tutmak. Tedaviyi beklerken boş durmadık ve internet üzerinden Gazi Mahallesi civarındaki eşyalı kiralık evleri değerlendirdik. Uzun aramalar sonunda Hastanaye 20 dakika yürüyüş mesafesinde bir ev bulduk ve fiyat biraz tuzlu olsa da (bir aylığı 1500 TL) kiraladık. Fiyat ilk bakışta yüksek görünebilir ancak otel veya misafirhane ile karşılaştırıldığında yemek ve diğer etmenler de eklendiğinde ev diğer seçenekler içerisinde en cazibi haline gelmektedir.

3 Haziran 2010 günü Gazi Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek merkezine girişimizi yaptırdık ve değerli hocamız Prof. Dr. Mehmet ERDEM beye ilk muayenemizi olduk. Daha sonra bacanak, baldız, eşim ve ben maaile yeni evimizin yolunu tuttuk.

Evimiz çok şirindi. Ankara’nın en eski ve nezih semtlerinden olan Gazi Mahallesi genelde iki, üç katlı eski evlerden oluşur. Her yerin yeşillik ve ağaç içinde olduğu bu mahalle Atatürk Orman Çiftliği’ne de komşuluk etmektedir. Ev sahibimizden evi teslim alıp, gerekli belgeleri de düzenledikten sonra hep birlikte markete doğru yol aldık ve alışverişlerimizi yaptık.

Dönüşte valizlerimizi düzenledik, market malzemelerini yerleştirdik ve yorgunluğumuzu atamadan hastaneye geri döndük çünkü saat 13:00 olmuştu ve hocamız sabahki alınan kan sonuçları ve ultrason verilerine göre ilaçlarımızı düzenleyecekti. Tüp Bebek tedavisinin en sıkıcı rutini de budur değerli okurlar. Her gün sabah 08:00 kan alma, 09:00 ultrason, 13:00 ilaç dozu ayarlama…

İlaç dozu ayarlamasından kısaca bir bahsetmek gerekirse tüp bebek tedavisinde değişik merkezlerde değişik varyasyonlar denense de temel olarak Lucrin, Gonal-F, Puregon, Menagon isimli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar kalem adı verilen bir aletle hocanın ayarladığı dozlarda göbekten veya bacaktan hastanın kendisi tarafından saatli olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında yine temel olarak tedaviden bir ay önce eşlere antibiyotik tedavisi yaptırılması da esaslar arasındadır. Bunun nedeni ise vücutta bulunan enfeksiyonları temizleyerek tedaviye hazır hale getirmektir.

Bu yazımızı fazla uzatmadan burada noktalıyor, devamında görüşmek üzere diyorum.

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir