~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

Sperm Fonksiyon Testleri

SPERM FISH TESTİ :

Sperm FISH testi spermin genetik materyalinin incelenmesinde kullanılır.Anormal kromozom dağılımı hakkında bilgi verir. Değişik türlerdeki değişik problarla kromozomlar incelenir.

Sperm FISH uygulamasında hazırlanan spermler flüoresan boya ile işaretlenerek bazı kromozomlar açısından incelenirler. Burada amaç spermlerin ne kadarının genetik materyal açsından hatalı olduğunu belirlemektir. Eğer bu oran artmış ise uygun spermlerin seçimi tek başına yeterli olamayacak beraberinde embriyoların genetik olarak taranması gerekecektir.

SPERM MAR (Oto Antikor) TESTİ :

Sper-mar testi antisperm antikorların tespit edilmesinde kullanılır. Test, lateks kaplı immunoglobinlerden oluşmuştur. Spermlerdeki Ig A, M, G antikorlarının varlığını araştırılır. Özellikle infertilite nedenin immünolojik nedenlere bağlı olduğu düşünülüyorsa, bakılması gerekir.

Hareketli sperm ile lateks partikülü arasındaki reaksiyon, antisperm antikorlarının varlığını gösterir. %15-39 arası değerler şüpheli infertiliteyi, %40 ve üzerindeki değerler ciddi bir immünolojik problemin varlığını gösterir. Bağlanmış motil spermlerin miktarı %15’in altında ise, lam oda sıcaklığında inkübe edilip tekrar incelenir, sonuç aynı ise test negatif kabul edilir.

SPERM TUNEL (DNA HASAR) TESTİ

TUNEL (Terminal Transferase dUTP Nick End. Labeling) test ise spermdeki genetik materyalin kromozomsal bozukluğunu değil ipliksi yapının (kromatin) bütünlüğünü inceler. Bazen sperm sayısal olarak normal olsa dahi çeşitli etkiler nedeniyle kısmi veya tam dejenerasyon gösterebilir, bu test ile böyle bir durumun varlığı belirlenebilir. Bu durum TUNEL testi ile belirlenmişse, spermdeki DNA fragmantasyonuna (genetik materyaldeki parçalanma) testis dışındaki kanallarda yol açabilecek olumsuz etkiler araştırılmalıdır ve bazen gerekli durumlarda TESE işlemi uygulanabilir. %20 ve üzeri pozitiflik anormal kabul edilmektedir.

FRUKTOZ TESTİ

Semende Fruktoz Tespiti (Tayini) olarak da bilinir. Fruktoz normalde menide var olması gereken bir maddedir. Yokluğu spermin çıkış kanallarında bir tıkanıklığı gösterir. Referans Aralığı: 150-600 mg/dL dir.

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Sperm Fonksiyon Testleri için 1 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • e keskin der ki:

  selamlar benim 1 yıldır cocugum olmuyor. sperm testi yaptırdım yorumlarsanız çık sevinirim.

  sipermiyogram testi

  yaş: 25 örnek alma tarihi : 19,9,2011-09:43
  pehriz sürem: 3 gün sonuç onay tarihi : 19,9,2011-11:44

  miktar : 2,5cc
  renk : krem
  reaksiyon : 8,0
  vizkozite : normal
  likefaksiyon : 30dk
  1cc deki spermatozoon : 22,400,000
  total spermatozoon : 56,000,000

  MOTİLİTE

  hızlı ileri hareketli 1/2 saat: % 50
  yerinde hareketli 1/2 saat: % 30
  hareketsiz 1/2 saat: % 20

  hızlı ileri hareketli 1 saat: % 45
  yerinde hareketli 1 saat: % 35
  hareketsiz 1 saat: % 20

  hızlı ileri hareketli 2 saat: % 40
  yerinde hareketli 2 saat: % 35
  hareketsiz 2 saat: % 25

  hızlı ileri hareketli 4 saat: % 30
  yerinde hareketli 4 saat: % 40
  hareketsiz 4 saat: % 30

  MORFOLOJİ

  normal yapı % 50

  baş defekti % 40
  kuyruk defekti % 10