~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

24Sure – Tüp Bebekte Yeni Umut

Tüp bebek tedavisi için geliştirilen 24sure teknolojisi çocuk sahibi olmak isteyenlerin yeni umudu oldu.

Dünyada 15 ülke tarafından uygulamaya konulan 24Sure adlı yeni teknik Türkiye’de ilk kez özel bir tüp bebek merkezinde hayata geçti. Cambridge Üniversitesi’nde BlueGnome’da üretilen bu yeni yöntem ile insan hücresinde bulunan 46 kromozomun ölçümü yapılıyor ve 12 saatte cevap alınıyor.

Teknolojiyi Türkiye’de ilk olarak hastalarına uygulayan Dr. Hakan Özörnek, hatalı kromozom taşıdığı için düşük yapması kaçınılmaz olan gebelikleri önceden tespit etmeyi sağlayan tüp bebekteki son teknoloji için şöyle konuştu:
“Bugüne kadar tüp bebekte kullandığımız teknolojide en fazla 12 kromozom tespit edebiliyordu. Bu yeni teknolojiyle kromozomların hepsi birden tespit edilebilir hale geldi. Gelişmiş bir test ile gebelik şansını artıyoruz. Yöntemden en çok tüp bebeği denemiş başaramamış, bir kez daha denemiş yine başarılı olamamış hastalarımız sonuç alıyor. Bir de gebe kalmasında bir sorun olmayan ama düşük yapan hastalarımız. Artık düşük sorunu yaşayan hastalara da tüp bebek tedavisi öneriyoruz. Bu hastalarda amaç gebe kalmalarını sağlamak değil, onların döllenmiş yumurtalarını sağlamlarını seçmek. Tanı sayesinde genetik kusuru bulunan düşük olacak veya sakat doğacak bebeklerin ana rahmine yerleştirilmeden tespit ediliyor. Hastalar üzerinde daha az deneme yapılıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir