~ Tüp Bebek Seyir Defteri ~

Tavsiye

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Sayıyı Artırmak ve Kaliteyi Yükseltmek İçin Öneriler

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerdeki temel sorunlardan biri, yeterli miktarda ya da kalitede sperm olmaması. Mükemmel olmayan spermler, üreme kapasitesini düşmesine neden oluyor. Bilimsel araştırmalara göre, spermin mükemmel olması için bazı kriterler söz konusu. Baş kısmının kuyruk ve boyun kısmına oranı, baş kısmının uzunluk ve eni arasındaki oran, baş kısmında dölleme özelliğinin yer aldığı akrozom denilen alanın büyüklüğü gibi bir çok kriter, spermin mükemmel olmasını sağlıyor. Okumaya devam et

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Tüp Bebekte Şansı Artıran Yöntemler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı artarken, tıp dünyası hem canlı doğum oranlarını yüksek tutmak, hem çoğul hamileliklerin önüne geçebilmek için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Okumaya devam et

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Prof. Dr. Ahmet Erdem İletişim Bilgileri

Prof. Dr. Ahmet ERDEM – Gazi Üniversitesi

Prof. Dr. Ahmet ERDEM’e muayene olmak ve iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki bilgileri kullanınız.

Okumaya devam et

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

İlaçsız Tüp Bebek Uygulaması (IVM)

Erkeğe bağlı kısırlık durumlarında kadınlarda ilaçsız tüp bebek yöntemi ile (IVM) başarılı sonuçlar alınıyor. Bugüne kadar kısırlık kocadan kaynaklansa bile kadın tüp bebek için ilaç alıyordu.

Hacettepe Üniversitesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ilaçsız tüp bebek uygulaması IVM ile ilgili soruları yanıtladı:

İlaçsız tüp bebeği kimlere uygulayabiliyorsunuz?

İlaçsız tüp bebeği şimdiye kadar başarılı olarak polikistik over sendromu olan yani aşırı yumurtalayan kadınlara uyguluyorduk. Bu hastalar ilaçlara çok hassas oldukları için ilaç kullanıldığında özel bir hastalıkla karşı karşıya kalıyorlardı. Bunların hayati tehlikeye kadar giden problemleri oluyordu. Bu konuda iki sene öncesine kadar çok az sayıda hasta tecrübesi vardı. Şimdi ise dünyada 2 bin vaka üzerinde yapılan çalışmada, yüzde 35’e kadar yüksek gebelik başarısı elde edildiği ortaya kondu. Bu tedavi, polikistik over hastalarında etkin tedavi alternatifi olarak kabul gördü. Biz de Türkiye’de uyguladık ve başarılı doğumlar elde edildi. Türkiye’de 100 polikistik over hastasına bu tedaviyi uyguladık ve yüzde 25 gebelik oranı elde ettik. Üç doğum gerçekleşti, şu anda devam eden 9 gebelik var. Tedavi geniş olarak uygun hastalara sunuluyor.

Okumaya devam et

Bu Yazı İçin Arama Terimleri

Prof. Dr. Mehmet Erdem Röpartajı

Prof. Dr. Mehmet Erdem

“Akademisyen, bilim insanı deyince benim aklıma sadece laboratuvar ortamında çalışan, daha spesifik bir konuda uğraşandan çok daha farklı, daha beşeri, daha insana dair şeyler geliyor”

Öz geçmişinizi anlatır mısınız? 1963 yılında Ankara’da doğdum. İlk ve ortaokul… Okumaya devam et

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12